Az új ateizmus egy társadalmi és politikai mozgalom, ami az ateizmust és a szekularizmust népszerűsíti.
Az új ateisták, a korábbi valláskritikával illetve ateizmussal foglalkozó szerzőktől eltérően, tudományos szempontból közelítik meg az istenkérdést. Korábban azt gondolták, hogy istent nem lehet tudományos szempontból vizsgálni, és ezért a vallás, vagy a spiritualitás, valamint a tudomány egymással összeegyeztethetetlenek, és éppen ezért a tudomány nem tud választ adni bizonyos kérdésekre, míg a vallás igen.
Az új ateisták, többek közt Richard Dawkins biológus és a néhai Victor Stenger fizikus, azt állítják, hogy ha istennek van bármilyen hatása a világunkra, akkor lehetségesnek kell lennie hipotéziseket megfogalmazni vele kapcsolatban, ezeket pedig a tudományos módszer segítségével tesztelni is lehet. Dawkins és Stenger azt a következtetést vonják le, hogy az „Isten hipotézis” elbukik ezeken a teszteken, ezért a hagyományos istenképeket — mint például a keresztény Istent — el lehet vetni. Szerintük a naturalizmus elegendő arra, hogy az univerzumban mindent megmagyarázzunk, a legtávolabbi galaxisoktól, az élet eredetén át, a saját elménk működéséig.
Az új ateizmus politikai szempontból sokszínű mozgalom. A mozgalom tagjai kampányoltak már a vallás közéleti befolyása ellen, a kulturális fejlődés érdekében, és az úgynevezett ateista identitásért is.
Az új ateizmust sokan intoleranciával vádolják, mert szeretnék, ha a vallások megszűnnének, vagy legalább a teljes társadalmat érintő kérdésekben nem lenne akkora hatásuk egyes vallásoknak és egyházaknak, mint amit jelenleg tapasztalunk. Az új ateisták azonban nem üldözni akarják a vallásokat, és nem is szeretnék betiltani a vallásos intézményeket, viszont a vallást összességében negatív dolognak tartják, ezért az új ateistákat anti-teistáknak is lehet nevezni.
Az új ateisták szerint a világot egy racionálisabb és jobb hellyé tehetjük azzal, hogy támogatjuk a tudományos gondolkodást és a művészeteket, valamint ha véget vetünk a babonáknak, az irracionalitásnak és a tudományellenes gondolkodásnak.
A legismertebb új ateisták: Richard Dawkins biológus, Sam Harris filozófus és idegtudós, Daniel Dennett filozófus és a néhai Christopher Hitchens újságíró és irodalmi kritikus és író. Őket egy nyilvános beszélgetés során, humorosan a nem-apokalipszis négy lovasának nevezték el, a bibliai Jelenések könyvében szereplő Apokalipszis négy lovasa után.
Az új ateizmust, mint mozgalmat, Sam Harris The End of Faith: Religion, Terror, and the Future of Reason (A hit vége: vallás, terror és az értelem jövője) c. könyve indította el, ami több hétig szerepelt az amerikai bestseller listákon. Harris a 2001. szeptember 11.-i terrortámadások után írta a könyvet, amiben határozottan kritizálja úgy az iszlámot, mint a kereszténységet és a judaizmust is.
A könyvet több hasonló mű követte, többek közt Richard Dawkins magyarul is megjelent Isteni téveszme c. könyve.
Míg a nem-apokalipszis négy lovagja a legismertebb, az új ateizmus mozgalom további népszerűsítői közt találjuk a fizikus Lawrence M. Krauss-t (az Univerzum a semmiből c. könyv szerzője), Jerry Coyne biológust (a Miért igaz az evolúció könyv és az azonos című blog szerzőjét), Greta Christina-t (a Miért vagytok ti ateisták olyan dühösek c. könyv szerzőjét), Michael Shermer tudományos ismeretterjesztőt, Ibn Warraq (a Miért nem vagyok muszlim c. könyv szerzőjét), Steven Pinker kognitív tudóst és másokat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni